Kampanya 1

Kampanya 1
EC English'den Amerika ve İngiltere'de müthiş fırsat!

Kampanya 2

Kampanya 2
LSC Kanada/EC okulları Türk öğrencilere özel fiyatlarla!

Kampanya 3

Kampanya 3
Language Studies International ile 3 kıta 6 ülke!

Öğrenciler ne diyor?

Öğrenciler ne diyor?
Gamze'den CDS'ye mektup var

İngilizleri nasıl bilirsiniz?

4 Ekim 2011 Salı


 
İngilizlerle ilgili yanlış bildiğimiz doğrular, doğru bildiğimiz yanlışlar ya da öyle bir şeyler...

Her toplum, az biraz da olsa üzerlerine yapışmış önyargılardan, kalıplardan muzdariptir. Bizim hala deve üstünde yolculuk yaptığımızı sanan milyonlarca insan var dünyada hala.

Biraz sivri, biraz ortada bir toplum olunca, kalıplar da daha bir güçlü oluyor. Peki o kibar konuşan, çaylarını yudumlayan, futbol manyağı İngilizler gerçekten öyle mi?

İngiliz mutfağı ve damar tınaklığı riski

İngilizlerin meşhur yemeği fish and chips, biraz bizim baklavamız gibi. Her yerde mutlaka fish and chips satan bir yer bulabilirsiniz. Ama İngilizlerin takıntılı olduğu bir yemek değil. Giderek İngiltere’nin toplumsal kimliğine dönüşen kültürel çeşitlilik sonrası Tayland, Hint, Çin mutfakları bile daha popüler.
Ama tabii, insana kalp krizi geçirtecek ağır kahvaltılarından taviz vermiyor İngilizler. Yağda yumurta, kızarmış beykın, patates ve fasulyeden oluşan İngiliz kahvaltısı biraz ağır ama içki sonrası en ideal yiyecek.

Beş çayı, on birası

İçki sonrası demişken, İngilizlerin sıkı içiciler olduğu doğru. İngiltere’ye gitmemiş ama İngiliz turist görmüş herkes bunun zaten farkındadır. İşin içine bira girince Süngerbob’a dönüşen İngilizler, öğle yemeğinde bile birkaç şişe birayı devirebiliyorlar.
Saat beşte kibarca çaylarını yudumlamasalar bile, İngilizler çaya bayılıyorlar. Bizdeki gibi, işyerlerinde gün boyu çay içiliyor. Tabii, bir çoğu çaylarına süt ekliyor. Fena da olmuyor.

Hop, sıraya!

İngilizlerin kibarlığıyla ilgili duyduğunuz her şeyi ikiye katlayın. Basit bir market alışverişinde bile 15 ‘teşekkür ederim’ ve 8 ‘lütfen’ duymaya hazırlanın.
İngiltere’de iki kişiyseniz bile arka arkaya durmasanız iyi olur. Sıraya girdiğinizi sanan bir İngiliz hemen arkanızda dikilmeye başlayabilir. İngilizler her şey için sıraya giriyorlar, kaynak yapmıyorlar ve sırayı bir tür meditasyon aracı olarak görüp, derin düşncelere dalıp, kimseye sinirlenmiyorlar.
Herkesin birer asilzade gibi, ağdalı bir İngilizce’yle konuşmadığını görmek için İngiliz film ve dizilerine bakmak yeter. Yerel aksanlarından taviz vermeyen İngilizler, ne kadar kuzeyde yaşıyorsa, dillerini de anlamak o kadar zorlaşıyor.

Top yuvarlaktır, mizah göreceli

İngiliz mizahı denilen bir şey var. Ve de hiç bize göre değil. Başkalarını incitmeme ve alınganlık konusunda dünyaya damgasını vuran bir toplum olarak, espri yapan her İngiliz’e küsmeniz çok büyük ihitimal. Dalga geçme, zekice aşağılama ve ironiden oluşan İngiliz mizah anlayışı bazılarına rencide edici olabilse de, alıştıktan sonra gerçekten komik.
İngilizler gerçekten futbol delisi ve sosyalleşmek için futbol konusunu açmak yeterli. Sporu genelde seven İngilizler’in krikete düşkün oldukları ise pek doğru değil. Onun yerine, bir başka ulusal saplantıları olan rugby var. Bu sporun kurallarını anlamak pek de kolay olmadığı için, siz en iyisi futbol sohbetinde kalmaya çalışın.

0 comments:

Yorum Gönder